Asus Expertbook B5 B5404CVF-QN5150X/Intel Core i5-1355U/GeForce RTX 2050/16GB/512GB SSD /14″WQXGA/Windows 11 Pro- Star Black
![]()
Spesifikasi :
* Processor : Intel Core i5-1335U Processor 1.3GHz (12M Cache, up to 4.6GHz, 10 cores)
* Display : WQXGA (2560 x 1600) 16:10, DCI-P3: 100%, 14.0-inch, 500nits, Wide view, LED Backlit, Anti-glare display, Non-touch screen, Screen-to-body ratio:84 %
* Storage : 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
* Graphics : NVIDIA GeForce RTX 2050
* Ports :2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery,2x USB 3.2 Gen 2 Type-A,1x 3.5mm Combo Audio Jack,1x HDMI 2.1 TMDS,Smart card reader
* Webcam : 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello
* Speakers : Built-in array microphone, Dolby Atmos
* Sku : B5404CVF-QN5150X
* Color : Star Black
* Free : Bagpack
* OS : Windows 11 Pro
* Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:



Rp 26.799.000
Asus Expertbook B5 B5404CVF-QN5150X/Intel Core i5-1355U/GeForce RTX 2050/16GB/512GB SSD /14″WQXGA/Windows 11 Pro- Star Black
Asus Expertbook B5
Spesifikasi :
* Processor : Intel Core i5-1335U Processor 1.3GHz (12M Cache, up to 4.6GHz, 10 cores)
* Display : WQXGA (2560 x 1600) 16:10, DCI-P3: 100%, 14.0-inch, 500nits, Wide view, LED Backlit, Anti-glare display, Non-touch screen, Screen-to-body ratio:84 %
* Storage : 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
* Graphics : NVIDIA GeForce RTX 2050
* Ports :2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery,2x USB 3.2 Gen 2 Type-A,1x 3.5mm Combo Audio Jack,1x HDMI 2.1 TMDS,Smart card reader
* Webcam : 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello
* Speakers : Built-in array microphone, Dolby Atmos
* Sku : B5404CVF-QN5150X
* Color : Star Black
* Free : Bagpack
* OS : Windows 11 Pro
* Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Asus
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 1290 g |
|---|---|
| Ready | Off |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i5-1335U (Up to 4.6 GHz; 12 MB L3 cache; 10 cores; 12 threads) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 14" WQXGA (2560 x 1600) |
| Detail Graphics | NVIDIA Geforce RTX 2050 4GB GDDR6 |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 2x Thunderbolt 4, 2xUSB 3.2 |
| Networking | Bluetooth, WiFi |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Battery | 63 WH |
| Color | |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir





























![HP Pavilion Plus 14 ey0013AU ey0014AU ey0015AU/Ryzen 7-7840U/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ey0013AU | 14-ey0014AU | 14-ey0015AU ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/10/Hp-Pavilion-Plus-14-ey0013AU-ey0014AU-ey0015AU-300x300.jpg)
