Acer Aspire AI A14-71M-53XH/Ultra 5 125H/16GB/512GB SSD/14″ WUXGA OLED/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Steel Grey
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 5 processor 125H with AI Boost (14 Cores (4P+8E+2LP eCores), up to 4.5 GHz)
- Display : 14.0″ OLED technology, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (400 nits), Acer CineCrystal, 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%
- Memory : 16 GB LPDDR5X Dual Channel memory
- Storage : 512 GB SSD PCIe Gen4 NVMe
- Graphics : Intel Arc graphics (7 Xe Cores, 2.2 Ghz)
- Keyboard : Backlit Keyboard
- Ports : 2x USB 3.2 Gen 1 (1x with power off charging features), 2x Thunderbolt 4, 1x Audio Jack
- Wireless : Bluetooth 5.3 + Intel Wireless Wi-Fi 6E AX211
- Camera : FHD Webcam
- Audio : Acer Purified.Voice technology with two built-in microphones. Compatible with Cortana with Voice
- Battery : 53Wh (up to 10 hours, MobileMark 2025)
- Sku : A14-71M-53XH
- Color : Steel Grey
- Free : Acer Bagpack
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + M365
- Garansi Resmi Acer 1 Tahun (1/3/0 (Part/Labour/Onsite))
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 12.999.000 Rp 13.499.000
Acer Aspire AI A14-71M-53XH/Ultra 5 125H/16GB/512GB SSD/14″ WUXGA OLED/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Steel Grey
Acer Aspire 14 AI A14-71M-53XH
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 5 processor 125H with AI Boost (14 Cores (4P+8E+2LP eCores), up to 4.5 GHz)
- Display : 14.0″ OLED technology, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (400 nits), Acer CineCrystal, 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%
- Memory : 16 GB LPDDR5X Dual Channel memory
- Storage : 512 GB SSD PCIe Gen4 NVMe
- Graphics : Intel Arc graphics (7 Xe Cores, 2.2 Ghz)
- Keyboard : Backlit Keyboard
- Ports : 2x USB 3.2 Gen 1 (1x with power off charging features), 2x Thunderbolt 4, 1x Audio Jack
- Wireless : Bluetooth 5.3 + Intel Wireless Wi-Fi 6E AX211
- Camera : FHD Webcam
- Audio : Acer Purified.Voice technology with two built-in microphones. Compatible with Cortana with Voice
- Battery : 53Wh (up to 10 hours, MobileMark 2025)
- Sku : A14-71M-53XH
- Color : Steel Grey
- Free : Acer Bagpack
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + M365
- Garansi Resmi Acer 1 Tahun (1/3/0 (Part/Labour/Onsite))
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 5 125H processor with Intel AI Boost (18M Cache; up to 4.50 GHz) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 14" Inch WUXGA (1920 x 1200), OLED |
| Detail Graphics | Intel Arc Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 2x Thunderbolt 4, 2xUSB 3.2 |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 1 Tahun |
Cek Ongkir




























![Asus Vivobook 14 M1405YA-VIPS751 VIP752 /Ryzen 7-7730U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ M1405YA-VIPS751 | M1405YA-VIPS752 ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/11/Asus-M1405YA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)


![HP 14 ep0001TU ep0002TU/Core i5-1335U/8GB/512GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ 14-ep0001TU | 14-ep0002TU ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/05/HP-14-ep0001TU-ep0002TU-1-300x300.webp)

