Acer Aspire Go 14 AG14-72P-3161/Intel Core i3-1315U/16GB/512GB SSD/14″ WUXGA IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Pure Silver
![]()
Spesifikasi:
- Processor : Intel®Core™ i3-1315U (6 Cores, up to 4.7 GHz)
- Display : 14.0″IPS WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD
- Memory : 16GB (1 x 16 GB) DDR4 (up to 32 GB using two slots SODIMM)
- Storage : 512GB SSD NVMe
- Graphics : Intel® UHD Graphics
- Keyboard : Chiclet Keyboard
- Ports : 2xUSB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display) HDMI® port 2.1 with HDCP support
- Wireless : 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN
- Camera : FHD webcam with Acer Temporal Noise
- Speaker : Two built-in stereo speakers
- Battery : 53Wh
- Color : Light Silver
- Sku : AG14-72P-3161
- Free : Acer Carrying Bag
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365
- Garansi Resmi Acer 1/3/0(Part/Labour/Onsite)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 10.799.000
Acer Aspire Go 14 AG14-72P-3161/Intel Core i3-1315U/16GB/512GB SSD/14″ WUXGA IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Pure Silver
Acer Aspire Go 14 AG14-72P-3161
Spesifikasi:
- Processor : Intel®Core™ i3-1315U (6 Cores, up to 4.7 GHz)
- Display : 14.0″IPS WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD
- Memory : 16GB (1 x 16 GB) DDR4 (up to 32 GB using two slots SODIMM)
- Storage : 512GB SSD NVMe
- Graphics : Intel® UHD Graphics
- Keyboard : Chiclet Keyboard
- Ports : 2xUSB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display) HDMI® port 2.1 with HDCP support
- Wireless : 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN
- Camera : FHD webcam with Acer Temporal Noise
- Speaker : Two built-in stereo speakers
- Battery : 53Wh
- Color : Light Silver
- Sku : AG14-72P-3161
- Free : Acer Carrying Bag
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365
- Garansi Resmi Acer 1/3/0(Part/Labour/Onsite)
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer ———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk : Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk. ~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i3-1315U Processor 1.2 GHz (10MB Cache; up to 4.5 GHz; 6 cores; 8 Threads) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 14" Inch WUXGA (1920 x 1200) |
| Detail Graphics | Intel UHD Graphics |
| Connectivity | 1x USB Type-C, 1xHDMI, 2x USB 3.2 Gen 1, 1x DC-in, 1x?3.5mm?Combo?Audio?Jack |
| Networking | Bluetooth 5.0, WiFi |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Battery | 50 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 1 Tahun |
Cek Ongkir































![HP 14 ep0001TU ep0002TU/Core i5-1335U/8GB/512GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ 14-ep0001TU | 14-ep0002TU ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/05/HP-14-ep0001TU-ep0002TU-1-300x300.webp)


