Acer Swift Lite 14 Air Edition SFL14-41M-R5D2/Ryzen 5-240/16GB/512GB SSD/14″ WUXGA IPS/Win 11 Home + OHM 2024 + M365/Light Silver
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ 5 240 hexa-core processor (up to 5.0 GHz, AMD Ryzen™ AI capable up to 16 TOPS)
- Display : 14.0″ IPS Display, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (300nits), Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD, 16:10 aspect ratio, color gamut sRGB <100%, Wide viewing angle up to 170 degrees
- Memory : 16GB LPDDR5 Memory on Board
- Storage : 512GB SSD NVMe Gen4
- Graphics : AMD Radeon™ 760M Graphics
- Keyboard : Backlight
- Ports : HDMI®port 1.4, 2x USB™ 3.2 (Type-C), 1x USB 3.2 Gen 1 (with power off charging features)
- Wireless : WIFI 6 + BT 5.2
- Camera : FHD Webcam & Privacy Shutter
- Audio : Two built-in stereo speakers
- Material : Aluminium Alloy Chassis
- Battery : 50 Wh
- Color : Light Silver
- Sku : SFL14-41M-R5D2
- Free : Sleeve Case
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + MIcrosoft 365
- Garansi Resmi Acer 3/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 13.999.000 Rp 14.999.000
Acer Swift Lite 14 Air Edition SFL14-41M-R5D2/Ryzen 5-240/16GB/512GB SSD/14″ WUXGA IPS/Win 11 Home + OHM 2024 + M365/Light Silver
Acer Swift Lite Air Edition SFL14-41M-R5D2
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ 5 240 hexa-core processor (up to 5.0 GHz, AMD Ryzen™ AI capable up to 16 TOPS)
- Display :14.0″ IPS Display, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (300nits), Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD, 16:10 aspect ratio, color gamut sRGB <100%, Wide viewing angle up to 170 degrees
- Memory : 16GB LPDDR5 Memory on Board
- Storage : 512GB SSD NVMe Gen4
- Graphics : AMD Radeon™ 760M Graphics
- Keyboard : Backlight
- Ports : HDMI®port 1.4, 2x USB™ 3.2 (Type-C), 1x USB 3.2 Gen 1 (with power off charging features)
- Wireless : WIFI 6 + BT 5.2
- Camera : FHD Webcam & Privacy Shutter
- Audio : Two built-in stereo speakers
- Material : Aluminium Alloy Chassis
- Battery : 50 Wh
- Color : Light Silver
- Sku : SFL14-41M-R5D2
- Free : Sleeve Case
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + MIcrosoft 365
- Garansi Resmi Acer 3/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Ready | Off |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 5 processor 240U |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 14" Inch WUXGA (1920 x 1200), IPS |
| Detail Graphics | AMD Radeon? 760M Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xUSB 3.2 Gen 1, 2xUSB 3.2 Type C, 1x HDMI |
| Networking | Bluetooth 5.0, WiFi |
| Keyboard | Backlight Keyboard |
| Battery | 50 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 1 Tahun |
Cek Ongkir
































![Asus Vivobook 14 M1405YA-VIPS751 VIP752 /Ryzen 7-7730U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ M1405YA-VIPS751 | M1405YA-VIPS752 ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/11/Asus-M1405YA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)

