Asus Expertbook B1 BG1408CVA-EB7150W/Intel Core i7-1355U/16GB/512GB SSD /14″FHD/Windows 11 Home- Star Black
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core i7-1355U Processor 1.7 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads)
- Display : 14″, FHD (1920 x 1080) 16:9, Wide view, LED Backlit, 250nits, Anti-glare display, NTSC: 45%, Non-touch screen, Screen-to-body ratio:81 %
- Storage : 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Graphics : Intel Iris Xe Graphics eligible
- Ports :1x USB 2.0 Type-A;1x USB 3.2 Gen 1 Type-A;1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery;1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery;1x HDMI 1.4, up to 1920x1080p/60Hz;1x 3.5mm Combo; Audio Jack
- Webcam : 720p HD with Privacy Shutter
- Speakers : Audio by Dirac ;Built-in speaker
- Sku : BG1408CVA-EB7150W
- Color : Star Black
- Free : Bagpack
- OS : Windows 11 Home
- Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:



Rp 15.149.000
Asus Expertbook B1 BG1408CVA-EB7150W/Intel Core i7-1355U/16GB/512GB SSD /14″FHD/Windows 11 Home- Star Black
Asus Expertbook B1
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core i7-1355U Processor 1.7 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads)
- Display : 14″, FHD (1920 x 1080) 16:9, Wide view, LED Backlit, 250nits, Anti-glare display, NTSC: 45%, Non-touch screen, Screen-to-body ratio:81 %
- Storage : 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Graphics : Intel Iris Xe Graphics eligible
- Ports :1x USB 2.0 Type-A;1x USB 3.2 Gen 1 Type-A;1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery;1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery;1x HDMI 1.4, up to 1920x1080p/60Hz;1x 3.5mm Combo; Audio Jack
- Webcam : 720p HD with Privacy Shutter
- Speakers : Audio by Dirac ;Built-in speaker
- Sku : BG1408CVA-EB7150W
- Color : Star Black
- Free : Bagpack
- OS : Windows 11 Home
- Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Asus
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 1420 g |
|---|---|
| Ready | On |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i7-1355U (up to 5.0 GHz; 12 MB L3 cache; 10 cores; 12 threads) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Display | |
| Screen Type | IPS, 14" FHD (1920 x 1080) |
| Detail Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Connectivity | 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort, 1x HDMI 1.4, 1x USB 2.0 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type C, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6E |
| Keyboard | Backlit chicklet keyboard |
| Battery | 63 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir




























![HP Pavilion Plus 14 ew0015TU ew0016TU ew0017TU/Core i7-1355U EVO/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ew0015TU | 14-ew0016TU | 14-ew0017TU ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/09/Hp-Pavilion-Plus-14-ew0015TU-ew0016TU-ew0017TU-300x300.jpg)
