Asus Expertbook B1402CVA-NK7110X/Intel Core i7-1355U/16GB/1TB SSD /14″FHD/Windows 11 Pro- Star Black
![]()
Spesifikasi :
* Processor : Intel Core i7-1355U Processor 1.7 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads)
* Display : WQXGA (2560 x 1600) 16:10, DCI-P3: 100%, 14.0-inch, 500nits, Wide view, LED Backlit, Anti-glare display, Non-touch screen, Screen-to-body ratio:84 %
* Storage : 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
* Graphics : NVIDIA GeForce RTX 2050
* Ports :2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery,2x USB 3.2 Gen 2 Type-A,1x 3.5mm Combo Audio Jack,1x HDMI 2.1 TMDS,Smart card reader
* Webcam : 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello
* Speakers : Built-in array microphone, Dolby Atmos
* Sku : B1402CVA-NK7110X
* Color : Star Black
* Free : Bagpack
* OS : Windows 11 Pro
* Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:



Rp 18.299.000
Asus Expertbook B1402CVA-NK7110X/Intel Core i7-1355U/16GB/1TB SSD /14″FHD/Windows 11 Pro- Star Black
Asus Expertbook B1
Spesifikasi :
* Processor : Intel Core i7-1355U Processor 1.7 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads)
* Display : WQXGA (2560 x 1600) 16:10, DCI-P3: 100%, 14.0-inch, 500nits, Wide view, LED Backlit, Anti-glare display, Non-touch screen, Screen-to-body ratio:84 %
* Storage : 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
* Graphics : NVIDIA GeForce RTX 2050
* Ports :2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery,2x USB 3.2 Gen 2 Type-A,1x 3.5mm Combo Audio Jack,1x HDMI 2.1 TMDS,Smart card reader
* Webcam : 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello
* Speakers : Built-in array microphone, Dolby Atmos
* Sku : B1402CVA-NK7110X
* Color : Star Black
* Free : Bagpack
* OS : Windows 11 Pro
* Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Asus
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 1420 g |
|---|---|
| Ready | On |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i7-1355U Processor 1.7 GHz |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Display | |
| Screen Type | IPS, 14" FHD (1920 x 1080) |
| Detail Graphics | Intel UHD Graphics |
| Connectivity | 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 2x Thunderbolt 4, 1x HDMI 2.1 TMDS,Smart card reader, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6E |
| Keyboard | Backlit chicklet keyboard |
| Battery | 63 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir






























