Headset Gaming HyperX Headset Cloud II Gun Metal
![]()
Spesifikasi :
- Game without pain with Cloud’s comfortable memory foam ear cushions and leatherette padded headband
-
Solid, durable aluminum frame to withstand the blows of daily use
-
Hi-Fi capable with 53mm drivers for supreme quality and immersive in-game audio
-
Pro-Gaming optimized with closed cup design for passive noise cancellation
-
Detachable noise-cancellation microphone — remove when you’re just listening to music
-
TeamSpeak and Discord certified so you’ll be heard loud and clear
Rp 1.380.000
Headset Gaming HyperX Headset Cloud II Gun Metal
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HyperX
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 1500 g |
|---|---|
| Brands | |
| Transducer type | dynamic, 53mm with neodynium magnets |
| Frequency response | 15Hz?25,000 Hz |
| Nominal impedance | 60 ? per system |
| Power handling capacity | 150mW |
| Sound coupling to the ear | circumaural |
| Cable length and type | 1m + 2m extension |
| Connection | single mini stereo jack plug (3.5 mm) |
Cek Ongkir





















![Headset Gaming HyperX Cloud Revolver S [HX-HSCRS-GM/AS]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2020/03/HyperX-Cloud-Revolver-S-1-300x300.jpg)


