HP Omen 16-ak0099AX/Ryzen AI 7-350/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5070 Ti 12GB/16″ 2K/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen AI 7 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Display : 16.0 2.5K (2560×1600) Antiglare Low Blue Light IPS VRR 240Hz 500 nits
- Memory : 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB)
- Storage : 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB
- Keyboard : Perkey RGB Backlit
- Ports : 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Audio : DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Battery : 6 Cells 83WHr Fast Charge
- Sku : 16-ak0099AX (C0DM8PA)
- Color : Black
- Free : Bag
- OS : Windows 11 Home + OHS 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 37.999.000
HP Omen 16-ak0099AX/Ryzen AI 7-350/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5070 Ti 12GB/16″ 2K/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
HP Omen 16-ak0999AX
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen AI 7 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Display : 16.0 2.5K (2560×1600) Antiglare Low Blue Light IPS VRR 240Hz 500 nits
- Memory : 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB)
- Storage : 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB
- Keyboard : Perkey RGB Backlit
- Ports : 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Audio : DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Battery : 6 Cells 83WHr Fast Charge
- Sku : 16-ak0099AX (C0DM8PA)
- Color : Black
- Free : Bag
- OS : Windows 11 Home + OHS 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HP
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen AI 7 350 Processor 2.0GHz (24MB Cache; up to 5.0GHz; 8 cores; 16 Threads) AMD XDNA NPU up to 50TOPS |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 16" 2K (1920 x 1200), 165 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti – 12GB GDDR7 |
| Connectivity | 1x Type-C (USB4 / DP / Thunderbolt 4), 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 2xUSB 3.2 |
| Networking | Wifi 6, Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | 4 zone RGB |
| Battery | 71 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 2 Tahun ADP ), Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir































