HP Omen 16-am0776TX/Core i7-14650HX/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 5060 12GB/16″ 2K /Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
![]()
Spesifikasi:
- Processor : Intel® Core™ i7-14650HX (up to 5.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads)
- Display : 40.6 cm (16) diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB
- Memory : 16GB DDR5 1DM 5600
- Storage : 1TB PCIe Gen4
- Graphics : RTX 5060 8GB VRAM
- Keyboard : Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology
- Ports : 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 6-cell,83 WhLi-ionpolymer 230 W AC power adapter
- Color : Shadow black
- Sku : 16-am0776TX (C0DN5PA)
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 22.499.000
HP Omen 16-am0776TX/Core i7-14650HX/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 5060 12GB/16″ 2K /Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
HP Omen 16-am1776TX
Spesifikasi:
- Processor : Intel® Core™ i7-14650HX (up to 5.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads)
- Display : 40.6 cm (16) diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB
- Memory : 16GB DDR5 1DM 5600
- Storage : 1TB PCIe Gen4
- Graphics : RTX 5060 8GB VRAM
- Keyboard : Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology
- Ports : 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 6-cell,83 WhLi-ionpolymer 230 W AC power adapter
- Color : Shadow black
- Sku : 16-am0776TX (C0DN5PA)
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HP
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | 12th Generation Intel Core i7-12650H Up To 4.7Ghz 10 Core 16 Threads |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 16.0 2.5K (2560×1600) Antiglare Low Blue Light IPS VRR 240Hz 500 nits |
| Detail Graphics | Nvidia GeForce RTX 5060Ti ; 8GB GDDR7 |
| Connectivity | 1x Type-C (USB4 / DP / Thunderbolt 4), 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 2xUSB 3.2 |
| Networking | Wifi 6, Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | 4 zone RGB |
| Battery | 71 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 2 Tahun ADP ), Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir































![MSI Stealth 14 Studio A13VF 062 085/Core i7-13700H/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/14" QHD+ 240Hz/Win 11 Home [ 9S7-14K112-062 | 9S7-14K111-085 ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/04/dell-web-300x300.jpg)