Lenovo IdeaPad Pro 5 14AGP11 83SG000FID/Ryzen AI 7-450/32GB/1TB SSD/14″ 2.8K OLED/Win 11 Home + OHM 2024 + M365/Luna Grey
![]()
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen™ AI 7 450 (8C / 16T, 2.0 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- Display : 14″ 2.8K (2880×1800) OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, DisplayHDR™ True Black 1000, 120Hz VRR
- Memory : 32GB Soldered LPDDR5X-8533, not upgradable
- Storage : 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
- Graphics : Integrated AMD Radeon™ 860M Graphics
- Keyboard : Backlit
- Wireless : Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4
- Ports : 1x USB-A (USB 5Gbps), Always On; 1x USB-A (USB 5Gbps); 2x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x SD card reader
- Speakers : Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos
- Camera : FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor
- Microphone : 2x, Array
- Battery : 92.5Wh, 100W USB-C® Slim (3-pin)
- Case Material : Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
- Color : Luna Grey
- SKU : 83SG000FID
- Free : Bag
- OS : Windows 11 Home + Microsoft 365 Basic + Office Home 2024 + Lenovo AI Now
- Garansi Resmi Lenovo 3Y Premium Care + (3Y ADP)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 29.499.000
Lenovo IdeaPad Pro 5 14AGP11 83SG000FID/Ryzen AI 7-450/32GB/1TB SSD/14″ 2.8K OLED/Win 11 Home + OHM 2024 + M365/Luna Grey
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen™ AI 7 450 (8C / 16T, 2.0 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- Display : 14″ 2.8K (2880×1800) OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, DisplayHDR™ True Black 1000, 120Hz VRR
- Memory : 32GB Soldered LPDDR5X-8533, not upgradable
- Storage : 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
- Graphics : Integrated AMD Radeon™ 860M Graphics
- Keyboard : Backlit
- Wireless : Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4
- Ports : 1x USB-A (USB 5Gbps), Always On; 1x USB-A (USB 5Gbps); 2x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x SD card reader
- Speakers : Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos
- Camera : FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor
- Microphone : 2x, Array
- Battery : 92.5Wh, 100W USB-C® Slim (3-pin)
- Case Material : Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
- Color : Luna Grey
- SKU : 83SG000FID
- Free : Bag
- OS : Windows 11 Home + Microsoft 365 Basic + Office Home 2024 + Lenovo AI Now
- Garansi Resmi Lenovo 3Y Premium Care + (3Y ADP)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Lenovo
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen™ AI 7 450 (8C / 16T, 2.0 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 14.5 Inch 2.8K (2880 x 1800), OLED |
| Detail Graphics | Integrated AMD Radeon 780M Graphics |
| Connectivity | 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1xUSB 2.0 Type-A, 1x HDMI 2.1, 1x SD card reader, 2x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1 |
| Networking | Bluetooth 5.2, Wifi 6 |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 60 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 3 tahun ADP ), Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir





























![HP Pavilion Plus 14 ew0015TU ew0016TU ew0017TU/Core i7-1355U EVO/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ew0015TU | 14-ew0016TU | 14-ew0017TU ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/09/Hp-Pavilion-Plus-14-ew0015TU-ew0016TU-ew0017TU-300x300.jpg)
![HP Pavilion Plus 14 ey0013AU ey0014AU ey0015AU/Ryzen 7-7840U/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ey0013AU | 14-ey0014AU | 14-ey0015AU ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/10/Hp-Pavilion-Plus-14-ey0013AU-ey0014AU-ey0015AU-300x300.jpg)
