Lenovo Yoga 7 2-in-1 14AKP10-83JR009UID/Ryzen AI 7-350/16GB/1TB SSD/14″ WUXGA OLED Touch/Win 11 Home+OHM 2024 + M365/Tidal Teal
![]()
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen AI 7 350 (8C / 16T, 2.0 / 5.0GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- Display : 14″ WUXGA (1920×1200) OLED 600nits (peak) / 400nits (typical) Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 60Hz, Dolby Vision®, TÜV Low Blue Light, DisplayHDR™ True Black 500, Glass, Touch
- Memory : 16GB Soldered LPDDR5-6400
- Storage : 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe
- Graphics :Integrated AMD Radeon 860M Graphics
- Keyboard : Backlit, English
- Wireless : Wi-Fi 7, 802.11be 2×2 + BT5.4
- Ports :1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1; 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x microSD card reader
- Camera : 5.0MP + IR with E-shutter
- Audio : High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec
- Speakers : 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos, Smart Amplifier (AMP)
- Case Material : Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
- Battery : 4 cell, 70Wh
- Color : Tidal Teal
- SKU : 83JR009UID
- Free : Sleeve, Lenovo Yoga Pen
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + M365
- Garansi Resmi Lenovo 3Y Premium Care + 3Y ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 19.999.000
Lenovo Yoga 7 2in1 14AKP10-83JR009UID/Ryzen AI 7-350/16GB/1TB SSD/14″ WUXGA Touch/Win 11 Home+OHM 2024 + M365/Tidal Teal
Lenovo Yoga 7 2-in-1 14AKP10-83JR009UID
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen AI 7 350 (8C / 16T, 2.0 / 5.0GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- Display : 14″ WUXGA (1920×1200) OLED 600nits (peak) / 400nits (typical) Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 60Hz, Dolby Vision®, TÜV Low Blue Light, DisplayHDR™ True Black 500, Glass, Touch
- Memory : 16GB Soldered LPDDR5-6400
- Storage : 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe
- Graphics :Integrated AMD Radeon 860M Graphics
- Keyboard : Backlit, English
- Wireless : Wi-Fi 7, 802.11be 2×2 + BT5.4
- Ports :1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1; 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x microSD card reader
- Camera : 5.0MP + IR with E-shutter
- Audio : High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec
- Speakers : 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos, Smart Amplifier (AMP)
- Case Material : Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
- Battery : 4 cell, 70Wh
- Color : Tidal Teal
- SKU : 83JR009UID
- Free : Sleeve, Lenovo Yoga Pen
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + M365
- Garansi Resmi Lenovo 3Y Premium Care + 3Y ADP
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Lenovo
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~.
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen AI 7 350 (8C / 16T; 2.0 / 5.0GHz; 8MB L2 / 16MB L3) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 14" Inch WUXGA (1920 x 1200), OLED, Touch Screen, 2.8K |
| Detail Graphics | AMD Radeon 860M Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xUSB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x Micro SD Card Reader, 2x USB-C |
| Networking | Bluetooth 5.4, Wifi 7 |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 70 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 3 tahun ADP ), Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir

































