MSI Modern A14 AI F2HMG 9S7-14SK21-005/Ryzen 5-220/8GB/512GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home/Platinum Gray
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen 5 220 processor 6 cores, 12 threads, 22MB total cache, up to 4.9 GHz Max Boost
- Display : 14″ FHD(1920×1080), IPS-Level
- Memory : 8GB*1 Up to DDR5-5600, 2 Slots (Upgradeable)
- Storage : 512GB NVMe PCIe SSD Gen4x4
- Graphics : AMD Radeon 740M
- Keyboard : Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key
- Wireless : AMD RZ616 Wi-Fi 6E, Bluetooth v5.3
- Ports : 2x Type-A USB3.2 Gen1; 2x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0); 1x HDMI 2.1 (4K @ 60Hz); 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack; 1x microSD Card Reade
- Webcam : HD type (30fps@720p) with 3D Noise Reduction (3DNR)
- Audio : 2x 2W Speaker
- Battery : 3 cell, 46.8 Battery (Whr), 65W adapter
- SKU : 9S7-14SK21-005
- Color : Platinum gray
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365
- Free : MSI Sleeve Bag
- 2 Year Warranty Term Business & Productivity(SEA)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 9.999.000
MSI Modern A14 AI F2HMG 9S7-14SK21-005/Ryzen 5-220/8GB/512GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home/Platinum Gray
MSI Modern A14 AI F2HMG 9S7-14SK21-005
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen 5 220 processor 6 cores, 12 threads, 22MB total cache, up to 4.9 GHz Max Boost
- Display : 14″ FHD(1920×1080), IPS-Level
- Memory : 8GB*1 Up to DDR5-5600, 2 Slots (Upgradeable)
- Storage : 512GB NVMe PCIe SSD Gen4x4
- Graphics : AMD Radeon 740M
- Keyboard : Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key
- Wireless : AMD RZ616 Wi-Fi 6E, Bluetooth v5.3
- Ports : 2x Type-A USB3.2 Gen1; 2x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0); 1x HDMI 2.1 (4K @ 60Hz); 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack; 1x microSD Card Reade
- Webcam : HD type (30fps@720p) with 3D Noise Reduction (3DNR)
- Audio : 2x 2W Speaker
- Battery : 3 cell, 46.8 Battery (Whr), 65W adapter
- SKU : 9S7-14SK21-005
- Color : Platinum gray
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365
- Free : MSI Sleeve Bag
- 2 Year Warranty Term Business & Productivity(SEA)
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi MSI
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 5 220 processor 6 cores; 12 threads; 22MB total cache; up to 4.9 GHz Max Boost |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 14 Inch FHD (1920×1080), IPS |
| Detail Graphics | Integrated AMD Radeon 740M Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xMicro SD Card, 1xUSB 3.2, 1xUSB 3.2 Type C, 2xUSB 2.0 |
| Networking | Bluetooth 5.2, Wifi 6 |
| Keyboard | Single Backlight (white) |
| Battery | 39 Wh |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir

































![HP 14 ep0001TU ep0002TU/Core i5-1335U/8GB/512GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ 14-ep0001TU | 14-ep0002TU ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/05/HP-14-ep0001TU-ep0002TU-1-300x300.webp)