MSI Raider 16 Max HX B2WI (9S7-265111-082)/Intel Core Ultra 9-290HX Plus/32GB/2TB SSD/RTX5080 16GB/16″ QHD+ 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Core Black
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 290HX Plus with Intel AI Boost (NPU) 24 cores (8 P-cores + 16 E-cores), 24 threads, 36MB Intel Smart Cache, Max Turbo Frequency 5.5 GHz
- Display : 16″ QHD+(2560×1600), 240Hz Refresh Rate, OLED, 100% DCI-P3(Typical), VESA DisplayHDR True Black 1000 Certified, SGS Eye Care Display
- Memory : 32GB (16GB*2) DDR5 6400MHz, Max 128GB
- Storage : 2TB NVMe SSD PCIe Gen4, 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4), 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) Compatible
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU powers advanced AI with 1334 AI TOPS 2287MHzx Up to Boost Clock 175W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost
- Keyboard : Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries with Copilot Key
- Wireless : Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750, Bluetooth v5.4
- Ports :3x Type-A USB3.2 Gen2; 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.1); 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x SD Express Card Reader; 1x Mic-in, 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Audio : 2x 2W Audio Speaker; 2x 2W Audio Woofer
- Webcam : IR FHD type (30fps@1080p) with HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+)
- Battery : 4-Cell 91.8 Whrs, 400W Adaptor
- Color : Core Black
- Sku : 9S7-265111-082
- Free : Titan Gaming Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024+ Microsoft 365
- 3 years limited warranty + 1Y (ADP)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 75.999.000
MSI Raider 16 Max HX B2WI (9S7-265111-082)/Intel Core Ultra 9-290HX Plus/32GB/2TB SSD/RTX5080 16GB/16″ QHD+ 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Core Black
MSI Raider 16 Max HX B2WI (9S7-265111-082)
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 290HX Plus with Intel AI Boost (NPU) 24 cores (8 P-cores + 16 E-cores), 24 threads, 36MB Intel Smart Cache, Max Turbo Frequency 5.5 GHz
- Display : 16″ QHD+(2560×1600), 240Hz Refresh Rate, OLED, 100% DCI-P3(Typical), VESA DisplayHDR True Black 1000 Certified, SGS Eye Care Display
- Memory : 32GB (16GB*2) DDR5 6400MHz, Max 128GB
- Storage : 2TB NVMe SSD PCIe Gen4, 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4), 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) Compatible
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU powers advanced AI with 1334 AI TOPS 2287MHzx Up to Boost Clock 175W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost
- Keyboard : Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries with Copilot Key
- Wireless : Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750, Bluetooth v5.4
- Ports :3x Type-A USB3.2 Gen2; 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.1); 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x SD Express Card Reader; 1x Mic-in, 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Audio : 2x 2W Audio Speaker; 2x 2W Audio Woofer
- Webcam : IR FHD type (30fps@1080p) with HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+)
- Battery : 4-Cell 91.8 Whrs, 400W Adaptor
- Color : Core Black
- Sku : 9S7-265111-082
- Free : Titan Gaming Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024+ Microsoft 365
- 3 years limited warranty + 1Y (ADP)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi MSI
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 9000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 9 processor 290HX Plus with Intel AI Boost (NPU) 24 cores |
| RAM | 32GB |
| Storage | 2TB SSD |
| Screen Type | IPS, 16" QHD+(2560×1600) |
| Detail Graphics | Nvidia GeForce RTX5080 – 16GB GDDR7 |
| Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1xAudio Jack, 1xCardReader, 1xHDMI, 1xRJ45, 2xUSB 3.2, 2xUSB 3.2 Type C support DisplayPort |
| Networking | Bluetooth 5.4, Killer Wi-Fi 7 |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlight Keyboard |
| Battery | 91.8 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir


































