Asus Expertbook B9 B9403CVAR-KM7310X/Intel Core 7-150U/32GB/1TB SSD/14″ WQXGA+ OLED/Win 11 Home+OHS+M365/Star Black
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core 7 Processor 150U 1.8 GHz (12MB Cache, up to 5.4 GHz, 10 Cores)
- Display : Non-touch screen, 14.0-inch, OLED, WQXGA+ (2880 x 1800) 16:10, Wide view, Glossy display, 400nits, DCI-P3: 100%, Pantone Validated, Screen-to-body ratio:90 %
- Memory : 32GB LPDDR5X on board
- Storage : 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 Performance SSD
- Graphics : Intel Graphics
- Expansion Slots(includes used) : 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard, 1.5mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard, Support NumberPad
- Ports : 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A; 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery; 1x micro HDMI (RJ45 lan); 1x HDMI 2.1 TMDS; 1x 3.5mm Combo Audio Jack
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3
- Webcam : 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello
With privacy shutter - Audio : Audio by Dirac; Built-in speaker; Built-in array microphone
- Battery : 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, TYPE-C, 65W AC Adapter
- SKU : B9403CVAR-KM7310X
- Color : Star Black
- Free : Micro HDMI to RJ45 gigabit ethernet adapter + Sleeve+ Wireless optical mouse
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home Student 2021 + Microsoft 365
- Garansi Resmi Asus Indonesia 3 Tahun ( 1 Year Accidental Damage Protection )
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 34.999.000
Asus Expertbook B9 B9403CVAR-KM7310X/Intel Core 7-150U/32GB/1TB SSD/14″ WQXGA+ OLED/Win 11 Home+OHS+M365/Star Black
Asus Expertbook B9
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core 7 Processor 150U 1.8 GHz (12MB Cache, up to 5.4 GHz, 10 Cores)
- Display : Non-touch screen, 14.0-inch, OLED, WQXGA+ (2880 x 1800) 16:10, Wide view, Glossy display, 400nits, DCI-P3: 100%, Pantone Validated, Screen-to-body ratio:90 %
- Memory : 32GB LPDDR5X on board
- Storage : 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 Performance SSD
- Graphics : Intel Graphics
- Expansion Slots(includes used) : 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard, 1.5mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard, Support NumberPad
- Ports : 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A; 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery; 1x micro HDMI (RJ45 lan); 1x HDMI 2.1 TMDS; 1x 3.5mm Combo Audio Jack
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3
- Webcam : 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello
With privacy shutter - Audio : Audio by Dirac; Built-in speaker; Built-in array microphone
- Battery : 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, TYPE-C, 65W AC Adapter
- SKU : B9403CVAR-KM7310X
- Color : Star Black
- Free : Micro HDMI to RJ45 gigabit ethernet adapter + Sleeve+ Wireless optical mouse
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home Student 2021 + Microsoft 365
- Garansi Resmi Asus Indonesia 3 Tahun ( 1 Year Accidental Damage Protection )
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi ASUS
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core 7 processor 150U 12M Cache; up to 5.40 GHz |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 14" WQXGA+ (2880 x 1800), OLED |
| Detail Graphics | Intel Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 1xUSB 3.2 Gen 2 Type-A, 2x Thunderbolt 4 |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Keyboard | Backlit chicklet keyboard |
| Battery | 63 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir



























![HP Pavilion Plus 14 ey0013AU ey0014AU ey0015AU/Ryzen 7-7840U/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ey0013AU | 14-ey0014AU | 14-ey0015AU ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/10/Hp-Pavilion-Plus-14-ey0013AU-ey0014AU-ey0015AU-300x300.jpg)



