Lenovo Yoga Slim 7 14AKP10 83JY0039ID/Ryzen AI 5-340/16GB/512GB SSD/14″ 2.8K Touch/Win 11 Home + OHM 2024 + M365/Tidal Teal
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ AI 5 340 (6C / 12T, 2.0 / 4.8GHz, 6MB L2 / 16MB L3)
- Display : 14″ 2.8K WQXGA+ (2880×1800) OLED 1100nits (peak) / 500nits (typical) Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 120Hz, Eyesafe, Dolby Vision, DisplayHDR™ True Black 1000, Glass, Touch, X-Rite, PureSight Pro
- Memory : 16GB Soldered LPDDR5x-7500, not upgradable
- Storage : 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, up to 1TB M.2 2242 SSD
- Graphics : Integrated AMD Radeon™ 840M Graphics
- Keyboard : Backlit
- Ports : 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 2x USB-C (USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
- Wireless : Wi-Fi 7, 802.11be 2×2 + BT5.4
- Speakers : 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos, Amplifier (AMP)
- Camera : FHD 1080p + IR with E-shutter
- Microphone : 4x, Array
- Battery : 70Wh, 65W USB-C Slim (2-pin, Wall-mount)
- Case Material : Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
- Color : Tidal Teal
- Sku : 83JY0039ID
- Free : Sleeve
- OS : Windows 11 Home + Microsoft 365 Basic + Office Home 2024
- Garansi Resmi Lenovo 3Y Premium Care + ( 3Y ADP )
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 17.099.000
Lenovo Yoga Slim 7 14AKP10 83JY0039ID/Ryzen AI 5-340/16GB/512GB SSD/14″ 2.8K Touch/Win 11 Home + OHM 2024 + M365/Tidal Teal
Lenovo Yoga 7 Pro 7
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen™ AI 5 340 (6C / 12T, 2.0 / 4.8GHz, 6MB L2 / 16MB L3)
- Display : 14″ 2.8K WQXGA+ (2880×1800) OLED 1100nits (peak) / 500nits (typical) Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 120Hz, Eyesafe, Dolby Vision, DisplayHDR™ True Black 1000, Glass, Touch, X-Rite, PureSight Pro
- Memory : 16GB Soldered LPDDR5x-7500, not upgradable
- Storage : 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, up to 1TB M.2 2242 SSD
- Graphics : Integrated AMD Radeon™ 840M Graphics
- Keyboard : Backlit
- Ports : 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 2x USB-C (USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
- Wireless : Wi-Fi 7, 802.11be 2×2 + BT5.4
- Speakers : 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos, Amplifier (AMP)
- Camera : FHD 1080p + IR with E-shutter
- Microphone : 4x, Array
- Battery : 70Wh, 65W USB-C Slim (2-pin, Wall-mount)
- Case Material : Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
- Color : Tidal Teal
- Sku : 83JY0039ID
- Free : Sleeve
- OS : Windows 11 Home + Microsoft 365 Basic + Office Home 2024
- Garansi Resmi Lenovo 3Y Premium Care + ( 3Y ADP )
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Lenovo
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen AI 5 340 (6C / 12T; 2.0 / 4.8GHz; 6MB L2 / 16MB L3) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 14" 2.8K WQXGA+ Touch |
| Detail Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Connectivity | 1 x DisplayPort, 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1xHDMI, 1x USB-A, 2x USB-C |
| Networking | Bluetooth 5.4, Wifi 7 |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 70 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 3 tahun ADP ), Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir






























![Asus Vivobook 14 M1405YA-VIPS751 VIP752 /Ryzen 7-7730U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ M1405YA-VIPS751 | M1405YA-VIPS752 ]](https://www.testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/11/Asus-M1405YA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)

